Deklaracja dostępności

Deklaracja Dostępności

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja Dostępności dotyczy strony Księgarnia internetowa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
  • Data publikacji strony internetowej:
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji:

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

1. Nagłówki i etykiety. Nagłówki muszą być prawidłowo zagnieżdżone ale witryna obsługiwana jest przez system zarządzania treścią, który automatycznie
generuje niekiedy niepoprawnie zagnieżdżone nagłówki. Podejmujemy działania by naprawiać je na bieżąco.2. Tekst o niskim kontraście.3. Na stronie znajdują się elementy nie posiadające unikalnego id, co może utrudniać ich widoczność dla technologii wspomagających, m.in. linki.4. Elementy nagłówka nie są ułożone w kolejności malejącej.

5. Niektóre elementy formularzy nie posiadają etykiety.

6. W serwisie występują elementy, które nie zachowują minimalnego poziomu
kontrastu.

Przygotowanie Deklaracji Dostępności

Przygotowanie Deklaracji Dostępności i jej aktualizacja

  • Data sporządzenia deklaracji: 2
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji:

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).

Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje

Część grafik nie posiada opisów alternatywnych.
Niektóre pola formularzy nie posiadają etykiet, w tym pola formularza kontaktowego na stronie: https://ksiegarniamck.pl/kontakt/

Skróty klawiszowe

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Daniel Krawczyk, koordynator ds. dostępności — mailowo d.krawczyk@mck.krakow.pl lub telefonicznie 784032228.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem:

Zastępca Dyrektora ds. Organizacyjnych: Piotr Bąk,
Adres: Rynek Główny 25, 31-008 Kraków,
mail: p.bak@mck.krakow.pl,
telefon: 124242827.

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna

Rynek Główny 25, 31-008 Kraków

Przestrzeń budynku Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie jest przyjazna dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń ogólnodostępnych można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Informacja dotycząca możliwości złożenia wniosku o zapewnienie dostępności:
Na podstawie art. 30 Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 2240) każda osoba ze szczególnymi potrzebami lub jej przedstawiciel ustawowy, po wykazaniu interesu faktycznego, ma prawo wystąpić z wnioskiem do Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (dalej: MCK) o zapewnienie dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej w związku z działalnością statutową MCK.

Wniosek powinien zawierać: dane kontaktowe wnioskodawcy, wskazanie bariery utrudniającej lub uniemożliwiającej dostępność w zakresie architektonicznym lub informacyjno-komunikacyjnym, wskazanie sposobu kontaktu z wnioskodawcą, wskazanie preferowanego sposobu zapewnienia dostępności.

Wypełniony formularz należy przekazać w wybrany sposób: wysłać na adres e-mail: dostepnosc@mck.krakow.pl

wysłać listownie: Międzynarodowe Centrum Kultury Rynek Główny 25, 31-008 Kraków

przynieść osobiście do Międzynarodowego Centrum Kultury w godz. 8.00- 16.00

Wzór wniosku dostępny jest TUTAJ.

WEJŚCIE DO BUDYNKU
Dojście do budynku ma wymaganą szerokość min. 1.5 m. Brak elementów ruchomych i stałych barier. Do drzwi wejściowych prowadzi niewielka pochylnia. Po prawej stronie drzwi znajduje się wideodomofon dostosowany dla osób z niepełnosprawnością ruchową, za pomocą którego można wezwać pracownika ochrony.


PĘTLE INDUKCYJNE

W budynku zamontowane są stanowiskowe pętle indukcyjne, które znajdują się: Portiernia Galeria – stanowisko do obsługi klientów/księgarnia Biblioteka

BARIERY W PRZESTRZENI
Zdecydowana większość ciągów komunikacyjnych w budynku jest wolna od barier. Wyjątek stanowią: trzy stopnie prowadzące do szatni oraz dwa stopnie prowadzące na podest w sali konferencyjnej (parter), dwa schodki w widokowej sali konferencyjnej (oficyna piąte piętro), schody wiodące na kładkę łączącą dwie części budynku (trzecie piętro – budynek główny/czwarte piętro oficyna).

WINDY OSOBOWE
Wszystkie pozostałe miejsca dostępne są z poziomu terenu/parteru za pomocą dwóch wind osobowych znajdujących się w budynku głównym oraz w oficynie. Za ich pomocą można się dostać na wszystkie kondygnacje użytkowe tj. Galeria, Biblioteka, oraz piwnice zabytkowe. Przed windami znajdują się przestrzenie manewrowe o odpowiednich rozmiarach.

TOALETY DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
W budynku znajdują się trzy toalety dla osób z niepełnosprawnościami (piętro pierwsze – Galeria, parter – foyer Sali Konferencyjnej, oraz Biblioteka – trzecie piętro oficyny). Posiadają one wymagane rozmiary i przestrzeń manewrową.

WSPARCIE
Ze względu na znaczne rozmiary budynku oraz liczne ciągi komunikacyjne – przestrzeń może być trudna do samodzielnego poruszania się (w szczególności dla osób słabowidzących i niewidomych). W tym celu, nasza obsługa zapewnia wsparcie w poruszaniu się po obiekcie – prosimy o poinformowanie o takiej potrzebie podchodząc do portierni, która mieści się ok. 15m w głąb korytarza, po prawej stronie. W celu ułatwienia dotarcia do portierni zainstalowana została ścieżka naprowadzająca, która zaczyna się za drzwiami wejściowymi do budynku.

MIEJSCA WYPOCZYNKU
W przestrzeniach wymagających pokonywania znacznych odległości (wejście główne, hall) budynek posiada miejsca wypoczynku: krzesła (z podłokietnikami ułatwiającymi wstanie czy przesiadanie się).

TOTUPOINT
W budynku został zainstalowany system nawigacyjno – informacyjny TOTUPOINT , wspomagający orientację przestrzenną osób z niepełnosprawnością wzroku. Składa się on z ośmiu znaczników umieszczonych w przestrzeni budynku, które emitując dźwięk, informują użytkownika o swoim położeniu. Lista znaczników wraz z opisami przestrzeni znajduje się TUTAJ.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Tłumacz Polskiego Języka Migowego jest dostępny w MCK. Skorzystanie z usługi jest bezpłatne i nie wymaga wcześniejszego umawiania się na wizytę. Usługa dostępna jest po kliknięciu w link: https://tlumacz.migam.org/mck_krakow